تبلیغات
بیا باهم باشیم - کار وظیفه زن است یا مرد؟

کارکردن وظیفه مرد است یا زن؟

رهروان ولایت ـ زن و مرد در عین این‌که در انسانیت و رسیدن به کمالات و مقامات معنوی برابرند، ولی از نظر خصلت و طبیعت ظاهری و شاکله وجودی با یکدیگر فرق می‌کنند؛ و هرگونه عملی بر ضد طبیعت و فطرت، عوارض نامطلوبی را به بار می‌آورد؛ و لذا با توجه به‌همین بافت وجودی زن و مرد است‌که در اسلام عزیز، کار و فعالیت، برای گذران زندگی و اداره امور خانواده، بر عهده مردان قرار داده شده؛ و زنان در این مساله، هیچ مسئولیت و وظیفه‌ای ندارند.

قرآن کریم در این زمینه می‌فرماید: «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ بِما فَضَّلَ اللَّهُ بَعْضَهُمْ عَلى‏ بَعْضٍ وَ بِما أَنْفَقُوا مِنْ أَمْوالِهِم...»، [النساء،36]؛ «مردان، كارگزاران و تدبیركنندگانِ [زندگى‏] زنانند، به‌خاطر آن‌كه خدا مردان را [از جهت توان جسمى، تحمل مشكلات و قدرت روحى و فكرى‏] بر زنان برترى داده و به‌خاطر آن‌كه [مردان‏] از اموالشان هزینه زندگى زنان را [به عنوان حقّى واجب‏] مى‏‌پردازند.»

این آیه شریفه به‌هیچ وجه در صدد برتری مردان بر زنان نیست. بلکه در مقام بیان کردن وظیفه‌ و مسئولیت مردان در مقابل زنان است؛ و شاهد بر این ادعا، اطلاق کلمه «قَوَّامُونَ» بر مردان است. مرحوم علامه طباطبایی (ره) در این زمینه فرموده‌‌اند: «القوّام من القیام و هو إدارة المعاش»، [1]؛ «قوام، از قیام گرفته شده، به‌معنای اداره امور زندگی است»

چنان‌چه این معنا در کتاب‌های لغت هم ذکر شده است: «قوّام، صیغه مبالغه در قائم است گفته مى‏‌شود: هو قوّام على اهله، یعنى همیشه به‌شئون خانوادگى محافظت مى‏‌كند و بر مصالح و خیر زن و فرزند، هشیار و بیدار است. جمعش قوّامون‏ است.»[2]

در واقع این آیه، به آقایان گوشزد می‌کند که مسئولیت اداره زندگی بر عهده آن‌هاست؛ و نباید از خانم‌ها توقع داشته باشند که در چنین کارهایی وارد شوند.

مقام معظم رهبری درباره این آیه شریفه می‌فرمایند:

«این آیه بدین معناست‌که سرپرستی امور خانه به‌دوش مرد است. مرد باید برود کار کند. معیشت خانواده به‌عهده اوست. زن هر چه ثروت دارد مال خودش است، اما معیشت خانواده به‌دوش او نیست. این‌طور هم نیست‌که بگوییم همه جا باید خانم از آقا تبعیت کند، نخیر. چنین چیزی نه در اسلام داریم و نه در شرع. آیه «الرِّجالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّساءِ» معنایش این نیست‌که زن باید در تمام امور تابع شوهر باشد. نه! یا مثل برخی از این اروپا ندیده‌های بدتر از اروپا و مقلد اروپا بگوییم که زن بایستی همه کاره باشد و مرد باید تابع باشد. نه این هم غلط است.
بالاخره دو تا شریک و دو تا رفیق هستند. یک جا مرد کوتاه بیاید و یک جا زن کوتاه بیاید. یکی این‌جا از سلیقه و خواست خود بگذرد و دیگری در جای دیگر تا بتوانید با هم زندگی کنید؛ اما خداوند متعال تفاوت طبیعی را در زن و مرد قرار داده است. خدای متعال طبیعت زن را ظریف قرار داده است. بعضی از انگشت‌ها خیلی درشت و گنده هستند و برای کندن یک سنگ از زمین خیلی مناسب است، اما اگر بخواهند یک جواهر خیلی ریز را لمس کنند معلوم نیست بتوانند بردارند.
اما بعضی از انگشت‌ها ظریف و باریک‌اند. آن سنگ را نمی‌توانند بردارند؛ اما آن خرده جواهر و خرده طلا را می‌توانند از روی زمین جمع کنند. زن و مرد این‌طورند. هر کدام یک مسئولیتی دارند. نمی‌شود هم گفت که مسئولیت کدام یک سنگین‌تر است. مسئولیت هر دو سنگین است. هر دو لازم است. خدا این‌ها را این‌طور کنار هم قرار داده است»[3]

بنابراین مسئله قوّام بودن که در آیه شریفه ذکر شده است را به‌هیچ‌ وجه، نمی‌توان، دلیل برتری مرد نسبت به زن دانست؛ زیرا قوامت مرد در واقع مسئولیت بیشتر در قبال زن و کار و فعالیت است. وظیفه‌ای‌که به‌دلیل نوع آفرینش مردان و پرداخت نفقه بر عهده آنان قرار داده شده است و این امر به‌هیچ وجه کرامت زنان را زیر سؤال نمی‌برد؛ و چون مطابق فطرت است، قابل پذیرش می‌باشد. 

-----------------------------

پی‌نوشت:

[1]. علامه طباطبایی، تفسیر المیزان، ج 4، ص 215
[2]. ترجمه و تحقیق مفردات الفاظ قرآن، ج‏1، ص، 665
[3]. فرمایشات ایشان در جلسه ای که با جوانانی که تازه ازدواج کرده بودند در مورخ 28/6/1379


[ مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ ]
[ Designed By Ashoora.ir ]