تبلیغات
بیا باهم باشیم - كمی به فكر فرهنگ باشند؟جریان مهاجرانی دولت خاتمی تكرار نشه؟

در شهر بوکان کنسرتی با تک خوانی یک دختر برگزار شده است و سی دی و تصاویر این کنسرت به صورت گسترده‌ای در شهر و همچنین در فضای مجازی پخش شده است ولی تابحال از سوی مسئولین مربوطه هیچ برخوردی صورت نگرفته است!

به گزارش «استان نیوز»، دکتر قسیم عثمانی نماینده مردم شهرستان بوكان در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی مشرق، با انتقاد از سخنان وزیر ارشاد درباره تک‌خوانی زنان گفت: ما متاسفانه شاهد این هستیم که در شهر بوکان کنسرتی با تک خوانی یک دختر برگزار شده است و سی دی و تصاویر این کنسرت به صورت گسترده‌ای در شهر و همچنین در فضای مجازی پخش شده است.

وی با بیان اینکه سی دی های صوتی و حتی تصویری چنین مراسمی در فضای مجازی پخش شده است، اظهار داشت: پخش این تصاویر زننده به شدت از سوی مردم شهر بوکان مورد اعتراض قرار گرفته است.

نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سوال ما از مسئولین این است که وزارت ارشاد در این زمینه چه کار می کند؟، عنوان کرد: مردم انتظار برخورد با متخلفین و پیگیری این ماجرا را دارند.
وی در ادامه تاکید کرد: متاسفانه علی رغم پیگیری هایی که در مدت اخیر صورت گرفته است ولی تابحال از سوی مسئولین مربوطه هیچ برخوردی صورت نگرفته است!

عثمانی با تاکید بر اینکه مردم متدین مناطق کردنشین کشورمان همیشه سنبل حفظ شئونات اسلامی بوده‌اند، گفت: مردم شهر بوکان اقدامات مسئولین را در این زمینه به هیچ عنوان نمی پسندند.

نماینده مردم بوکان در ادامه با بیان اینکه ما ادعای اسلامی بودن را داریم و باید اصول اسلامی را در کشورمان رعایت کنیم، اظهار داشت: برگزاری کنسرت‌هایی با تک خوانی زنان را حرام می دانیم و کسانی که در جمهوری اسلامی مسئولیت می گیرند باید پاسخگوی اقدامات انجام شده باشند.

نماینده مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: مردم بوکان بارها و بارها به من مراجعه کردند و خواستار برخورد با عوامل برگزاری چنین کنسرت‌هایی شده‌اند.

وی همچنین در خصوص عملکرد آینده وزارت ارشاد، اظهار امیدواری کرد و گفت: کارت زرد امروز مجلس به وزیر ارشاد نشان داد که مردم و نمایندگان مجلس حساسیت ویژه‌ای در حوزه‌های دینی و اسلامی دارند.

نماینده مردم بوکان در انتها تاکید کرد: انشالله از این پس شاهد پیگیری جدی مسئولین در این زمینه‌ها باشیم.

انتقاد نماینده مجلس از سخنان وزیر درباره تک‌خوانی زنان

حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در جلسه علنی امروز(سه‌‌شنبه) مجلس، در سوال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به حرکت خزنده برخی از جریان‌های ضددینی در مطبوعات کشور گفت: امروز ما شاهد این هستیم که نویسندگان وابسته به جریان‌های غربی و همچنین رژیم ستم‌شاهی و عضو بنیاد اشرف پهلوی در فصل‌نامه‌ها و مطبوعات ما قلم می‌زنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به وزیر ارشاد درباره اظهارات وی پیرامون توقیف برخی روزنامه‌ها گفت: چرا زمانی که یک رستوران غذای فاسد می‌دهد آن را تعطیل می‌کنند این به خاطر تامین امنیت جامعه است شما برای حفظ مذهب رسمی کشور قسم یاد کرده‌اید و باید با نشریاتی که به مقدسات اهانت می‌کنند برخورد کنید.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: چرا تصاویر مهم در نشریات به نمایش در می‌آید و چرا مقاله‌ای منتشر می‌شود که در آن ولایت ائمه معصوم نیز زیر سوال رفته است.

رسایی همچنین با انتقاد از سخنان وزیر درباره تک‌خوانی زنان گفت: این سخنان شما سبب شد تا برخی از مفسده‌ها به نام وزارت ارشاد در جامعه منتشر شود.

پاسخ جنتی به سوال رسایی

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای پاسخ به سوال ملی حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس در جلسه علنی امروز در پارلمان حضور یافت.

سوال رسایی پیش از این با حضور وزیر ارشاد در کمیسیون فرهنگی مورد رسیدگی قرار گرفته بود که پاسخ‌های علی جنتی نماینده سوال ‌کننده را قانع نکرده بود و به همین دلیل این سوال در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

در سوال رسایی آمده است «دلیل تساهل و تسامحی» که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در برابر توهین به مقدسات از یک طرف و از سوی دیگر ترویج اباحه‌گری با پرداختن به موضوعات محل اختلاف و غیرضروری در پیش گرفته است، چیست؟

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان خود در پاسخ به سوال مذکور با بیان اینکه سوال حمید رسایی دارای دو بخش است، تک‌خوانی بانوان و همچنین روزنامه بهار را به بخش یادشده برشمرد.

وی اضافه کرد: درباره تک‌خوانی خانم‌ها همانطوری که در گزارش کمیسیون فرهنگی هم آمده بود در ابتدای بحث خاصی نبود؛ برخی از خبرنگاران از من پرسیدند تک‌خوانی خانم‌ها چگونه است؟ که من هم به نظر برخی از علما اشاره کردم.

وزیر ارشاد با بیان اینکه سخنان من قیدی هم داشت، تصریح کرد: قید این است که تک‌خوانی خانم‌ها و جمع‌خوانی آنها فرقی با هم ندارد و مهم این است که منصبه نداشته باشد، البته برخی رسانه‌ها سعی کرده‌‌اند که بخش دوم یعنی مفسده را حذف کنند.

جنتی در ادامه سخنان خود، اظهار داشت: آقای رسایی در سوال خود گفتند هر نوع خوانندگی خانم‌ها مفسده‌انگیز است اما ما اعتقاد داریم برخی موارد مانند تیتراژ لالایی سریال مختارنامه که البته درباره آن هم استفتاء هم صورت گرفت و گفتند ایرادی ندارد، مفسد‌ه‌انگیز نیستند.

وی با بیان اینکه نظر مقام معظم رهبری برای ما دارای اهمیت است، تصریح کرد: نظر ایشان برای ما ملاک است و اگر حرفی بیان می‌شود با اتکا به نظر مقام معظم رهبری است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به بخش دوم سوال حمید رسایی که به مقاله روزنامه بهار اختصاص داشت، گفت: این روزنامه در آستانه عید غدیر مقاله‌ای را منتشر کرد که به هیچ وجه قابل دفاع نیست؛ آنچه در این مقاله آمده بود مخالف مذهب رسمی کشور است.

وی اضافه کرد: این موضوع در هیأت نظارت بر مطبوعات مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتا تصمیم به توقیف روزنامه گرفته شد که این اشد مجازات بود.

جنتی افزود: نکته آقای رسایی در سوال این است که چرا در جمع اعضای هیأت نظارت نظر وزیر این بوده است که نباید روزنامه توقیف شود و جای دیگر هم گفته شد که من نسبت به توقیف ابراز تأسف کردم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین رابطه اظهار داشت: در رابطه با تخلفات مطبوعات نتیجه توسط هیئت نظارت بر مطبوعات اتخاذ می‌شود؛ البته در این باره باید به یک نکته اشاره کنم که زمانی که این مقاله به چاپ رسید روزنامه بهار توجهی به محتوای مقاله نداشت و با توجه به عنوان غلط‌انداز این مقاله که درباره غیر غدیر هم بود آنها تصور کردند که محتوا بحث مطلوبی است و آن را منتشر کردند، بلافاصله پس از انتشار این مطلب مدیر مسئول روزنامه اعلام کرد که خطایی از ما سر زده و عذرخواهی می‌کنیم و حتی در این باب سه مقاله در نقد مقاله اول به چاپ رساندند.

جنتی اضافه کرد: مدیرمسئول روزنامه پس از این ماجرا گفت من خودم، خودم را تنبیه می‌کنم و برای تنبیه روزنامه را مدتی توقیف خواهم کرد؛ این توضیحات برای برخی از اعضای هیأت نظارت این را مشخص کرد که موضوع از دست آنها در رفته است اما با توجه به اینکه نظر قالب بر توقیف روزنامه بود روزنامه توقیف شد.

جنتی در همین زمینه خاطرنشان کرد: من برای این ابراز تأسف کردم که نباید سریع به سمت توقیف برویم زیرا نظر ما این بود که عمدا کار خلافی صورت نگرفته و طرف ماجرا نیز عذرخواهی کرده است پس در نتیجه نباید اشد مجازات را در نظر بگیریم که در نهایت هم در نظر گرفتیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: وکلای ملت درباره وظایف وزیر سوال کنند نه اظهارات وزیر.

جنتی با اشاره مجدد به توقیف روزنامه بهار تصریح کرد: نباید برای بیگانگان خوراک تهیه کنیم تا آنها بگویند در ایران رسانه‌ها توقیف می‌شوند و آزادی بیان وجود ندارد.

سومین کارت زرد مجلس به کابینه روحانی

وکلای ملت پس از استماع پاسخ‌های وزیر و توضیحات رسایی با 105 رأی موافق، 97 رأی مخالف و 18 رأی ممتنع از 224 نماینده حاضر در جلسه، توضیحات وزیر ارشاد را قانع‌کننده نداستند و بدین ترتیب سومین کارت زرد مجلس نهم به دولت یازدهم داده شد.

پیش از این وکلای ملت به علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی و رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نیز کارت زرد داده بودند.

طبق آئین‌نامه داخلی مجلس اگر در هر دوره مجلس به یک وزیر 3 کارت زرد داده شود زمینه استیضاح وی در پارلمان فراهم می‌شود.


[ مرجع دریافت ابزار و قالب وبلاگ ]
[ Designed By Ashoora.ir ]